Replika ZX80

Psala se 70. léta 20. století. Počítač, to byl obrovský stroj. V tom nejmenším provedení, tzv. "minipočítač" to bylo velké jako šatní skříň. Okolo stály další mašiny velikosti skříní, byly to magnetické paměti, čtečky a děrovačky pásek a štítků a další stroje. Všechno to bylo v klimatizované místnosti. Dovnitř se smělo jen s bílým pláštěm. Obsluhoval to tým expertů. Za peníze, co taková sestava stála, by se dalo pořídit několik luxusních automobilů.

A pak se objevil "nějaký" Clive Sinclair, a položil si otázku: "a musí to tak být"? Nedal by se udělat počítač jednodušší, co si dokáže běžný člověk pořídit ze svého platu a vejde se mu doma na stůl? A který mu bude stačit na to, aby na něm třeba napsal dopis, vedl účetnictví domácí firmy a třeba i zahrál hry? My to dnes běžně máme, ale před těmi cca. 40 lety to byla představa stejně fantastická, jako kdyby měla mít každá běžná rodina vlastní kosmickou loď.

Jenže onen Clive Sinclair věřil, že to jde. Založil firmu, dal dohromady experty a dal si za cíl vyvinout počítač za cenu menší, než 100 tehdejších britských liber. A to se zdařilo. Ten počítač měl označení ZX80 a byl k mání za 99,95GBP.

Sehnat originál tohoto skutečně průlomového počítače je téměř nadlidský úkol. Ale postavit v dnešní době repliku je celkem snadné a šel jsem do toho.

Stavba repliky ZX80 byla poměrně rychlá, jinak řečeno příliš jsem se s tím nepáral. Návod jsem našel zde. Tamtéž jsem si objednal plošňák a obtížně dostupnou naprogramovanou EPROM 2532 a keramický diskriminátor 6,5MHz. Plánem bylo postavit víceméně repliku původního stroje bez zásadních úprav. Jedinou změnou oproti originálu jsou hodnoty některých součástek a doplnění blokovacích kondenzátorů do napájení, vizte níže.

Když mi přišel plošňák, všiml jsem si, že na desce chybí výřez (klíč) na přímém konektoru. Ten jsem propiloval ještě před začátkem osazování, protože s osazenou deskou už jdou úkony jako je pilování, řezání, vrtání o poznání hůře. Nakonec na to ale stejně došlo, protože bylo potřeba provést úpravy kvůli osazení jack konektorů, ale o tom až za chvíli.

Při stavbě jsem se řídil i příslušnými doporučeními ze stránek zde, jako odpory R13 až R17 jsem použil doporučených 10K. Za další jsem se jako již mnohokrát řídil radami na nostalcompu. Kondenzátor C8 jsem zvětšil na 100mikro a C10 na 2m2. Za další, jak je doporučováno, jsem přidal několik filtračních konenzátorů do napájecích větví, neboť jejich počet i kapacity jsou opravdu ubohé. Zde jsem se nedržel žádného konkrétního návodu, nejvíc plně vypadal šuplíček s hodnotou 47nF a proto jsem použil ty. Přidal jsem jich několik ze spodní strany desky mezi napájecí větve IC11 až IC18 a IC20, kde si to o připájení blokovacích kondenzátorů vysloveně říká samo.

Jinak jsem se snažil o víceméně původní zapojení. Jako CPU jsem použil NEC D780C-1, kterých jsem si před nedávnem pár koupil z výprodeje "Slona". Použil jsem též modulátor Astec získaný z mrtvé základní desky ze ZX Spectra (tato deska je určena jako "dárce orgánů" už od okamžiku koupě, mám i celé ale mrtvé ZX Spectrum). Nejsem si jist, jestli to je ten samý typ modulátoru, ale předpokládal jsem, že na tom nesejde (a také se ukázalo, že to je v pořádku). Spíše bych očekával problém, kdyby to bylo naopak a modulátor z černobílého ZX80 měl přijít do barevného ZX Spectra. Jako RAM jsem původně použil Tesly MHB 2114, kterých jsem si kdysi kdesi koupil ve výprodeji pytlík po třech korunách za kus. Jenže tyhle čipy strašně žerou a hřejí a následně brutálně topí i stabilizátor 7805. Navíc ty RAM s nápisem Tesla se mezi ostatními součástkami tak nějak nevyjímaly. Tak jsem místo nich použil použil paměti SCM2114, kterých jsem si několik zakoupil na služební cestě v USA. Nutno podotknout, že na rozdíl od Tesel, jeden kus nestál tři koruny, ale tři dolary. Modelově stejné jako původní jack konektory jsem objednal na www.sellmyretro.com. S ohledem na množství rozdělaných věcí a dalších povinností jsem tamtéž objednal i nalepovací membránovou klávesnici, byť by se dala vyrobit po domácku. Všechny ostatní součástky se normálně sériově vyrábějí a lze je zakoupit bez obtíží.

Tak a teď k těm jack konektorům. Problém byl, že ty konektory mi přišly až když jsem desku měl téměř osazenou. Následně jsem zjistil, že ač je desku možno osadit více typy konektorů, ty moje tam prostě nepasují. Chybí u každého konektoru po jedné díře. Ty díry jsem vyvrtal, ale zejména jejich rozměřování byla docela pakárna. To pravítko už na osazenou desku prostě nejde pořádně přiložit. Nějak se to ale povedlo a aby bylo možno přívody i zapájet, nalepil jsem zespod desky kusy samolepícího měděného pásku.

Jako zobrazovač jsem připojil klasiku Merkura. K mojí radosti - normálně jsem naladil obraz a počítač normálně jel.


Výsledný stav - po dovolené končící dne 1.1.2015.

Zbývá poslední věc - kapotování. Kdo se budete pokoušet sehnat na Internetu původní case, tak ušetříte čas, když ani nebudete shánět. Najdete pouze hromadu inzerátů na koupi tohoto case nebo otázek v diskusích, kde se case dá sehnat. K mání je akrylová skříň, např. je v nabídce též na www.sellmyretro.com, tak to asi dopadne na ni.


Zpět