TRAPP Interface

Hardwarový přípravek (kterému budu možná trochu nadneseně říkat interface) je jednoduchý a zvládne ho zhotovit i elektronik-začátečník. Interface má dva konektory. Jedním konektorem (na schématu označen CN2) se zasune do rozšiřujícího konektoru K2 na PMI-80. Druhý konektor (na shématu označen CN1) Canon DB-9 slouží k propojení s PC. Na interface je použit konektor typu samice a propojení s PC se provede kabelem, který propojuje piny se stejným číslem na straně PC i na straně PMI. Je možné použít i kabelový převodník USB-sériový port. V počítači PMI-80 musí být osazen i druhý (uživatelský) obvod 8255. K dispozici je však i verze určená pro trvalou montáž do PMI-80, ta druhý obvod 8255 nepoužívá.

Verze připojená na uživatelskou 8255 používá port C tohoto obvodu. Port C byl zvolen z toho důvodu, že jako jediný se dá "rozpůlit" a polovinu použít pro signály z PC do PMI a druhou pro signály opačným směrem. Pokud někdo plánuje přenášet data pouze z PC do PMI, nemusí propojovat signál PC6, ale propojení signálu PC7 nutné je. V počítači PMI-80 je nutné mít na konektor K2 připojené napájení +5V na pin číslo 32. Podle některých zdrojů se vyskytují počítače PMI-80, které ho tam nemají, až podle dokumentace tam být má. V takovém případě je nutné na uvedený pin napájení přivést.

Schéma


Plošný spoj


Obraz PCB je ve 150dpi. Kliknutím na něj získáte obraz PCB v 600dpi. PCB je jednovrstvý a je snadno zhotovitelný i amatérsky - za tímto účelem má větší pájecí plochy a tlustší spoje. Obsahuje dvě drátové propojky (viz osazovací plán).

Osazovací plán


Alternativně je možno celý hardwarový přípravek založit na FTDI chipu FT232BM tak, že se připojí místo obvodu MAX 232 tak, aby souhlasilo označení signálů dle katalogových listů FT232. Plošný spoj se chystá. Při použití FTDI chipu (což se může týkat i kabelového převodníku zakoupeného v obchodě) jsou navíc k dispozici určité výhody. Pokud jsou ve windows(TM) nainstalovány D2XX ovladače, komunikace probíhá přes ně, a to rychleji. Pokud navíc programem FT_Prog (zdarma k dispozici na www.ftdichip.com) obvodu FTDI jako "description" nastavíte řetězec TRAPP, přenosový program bude toto zařízení automaticky vyhledávat. V případě použítí FTDI chipu pod linuxem se používá VCP ovladač, který je standardní součástí jádra linux. Chip je vyhledáván jako /dev/ttyUSB0, toto je možno změnit. V linuxu je nutno zajistit, aby uživatel měl oprávnění zacházet s příslušným zařízením, což se např. v Debian zajistí tak, že uživatel je členem skupiny dialout.


Zpět