TI-58 a PC-100C

Nepovede se to pokaždé, vlastně se mi to poslední dobou nedaří vůbec, ale občas to vyjde. O čem mluvím? O dobré koupi v internetové aukci. Ale tentokrát to prostě vyšlo. Za dobrou cenu se podařilo koupit krásně zachovalý programovatelný kalkulátor Texas Instruments TI-58 s tiskárnou PC-100C.

TI-58 a PC-100C

O tom, že existují programovatelné kalkulátory jsem se dočetl v době, kdy jsem chodil do kroužku výpočetní techniky na "minipočítač" ADT4000. Strašně jsem chtěl takový programovatelný kalkulátor mít. Jenže to už programovatelné kalkulátory své roky slávy měly za sebou. To už dávno frčely osmibitové počítače, takže nakonec jsem rodiče ukecal, ať mi k Vánocům koupí osmibitový počítač. Ale to nic nemění na tom, že programovatelné kalkulátory zasáhly do historie a že to bylo to první, co šlo programovat a přitom to bylo ke koupi za peníze, které byl schopen dát dohromady i normální člověk. A jako nadšený sběratel historické výpočetní techniky jsem to prostě musel mít. A jako člověk, který je s elektronikou hlouběji obeznámen, jsem to musel uvést do funkčního stavu.

Když mi balíček přišel domů, jedno nadšení střídalo další. Postupně jsem zjišťoval, že:

Jediné co mi mírně, ale opravdu jen mírně kazilo radost bylo to, že v balení ke kalkulátoru nebyly baterie ani pouzdro na ně. Ale to až tak nevadí.

Jediné, co tu bylo k řešení byla tiskárna. Nejdřív jsem se jal shánět termopapír o šířce 2,5 palce, což jest cca. 63mm. Prošel jsem Internet a našel firmu Tecompapaper, kde vyrábí termopapír do pokladen o nejrůznějších šířkách. Slečna (nebo paní?) v kanceláři této firmy byla velmi příjemná a pořád se usmívala. Informovala mě velmi obsáhle o vyráběných šířkách a gramáži termopapíru a o tom, že není problém pro mou historickou tiskárnu nechat udělat papír i na zakázku. Po další diskusi, že napřed chci tiskárnu jen vyzkoušet s papírem podobné šířky mi byla nabídnuta rolička termopapíru základní gramáže 55 a šířce 60mm a tu jsem si odnesl.

Ještě bylo potřeba v tiskárně vyčistit gumový válec. Bylo na něm nalepeno strašně bordelu, použil jsem na to kousek plátna a technický líh.

Na Internetu nebyl problém najít manuál k tiskárně včetně postupu jak vyčistit hlavu. Má se zasunout pruh "punch paperu" 2,5 palce široký, 8 palců dlouhý, přepsat z manuálu program pro čistění hlavy a spustit ho. Někde jsem našel i jakou gramáž má "punch paper", už zas nevím kolik to bylo. Jako podstatnou informaci jsem bral to, že je to víc, než obyčejný papír a otevřel šuplík. Nějaký list tlustšího papíru jsem našel a odstřihnul pruh šířky 2,5 palce, mám samozřejmě i pravítko co měří v palcích, tak jsem to ani nemusel přepočítávat :-) Zasunul jsem papír, naklepal program a spustil. Když pruh došel, program jsem musel ručně "típnout", pochopitelně jsem čekal, že tiskárnou projede definovaný počet řádků, aby to vyšlo na těch 8 palců, ale asi někdo neuměl naprogramovat smyčku s ukončovací podmínkou.

Pak stačilo zasunout termopapír a ... zaradovat se nad tím, že tiskárna krásně tiskne.


Zpět