Moje elektronická dílna (stránka ve výstavbě)

Stavět, opravovat a upravovat elektroniku bez nějakého aspoň základního vybavení nelze. Úplný základ je samozřejmě mikropáječka a multimetr, ale o tom se nemá smysl rozepisovat, to má doma každý kdo alespoň trochu "čuchnul" k mikroelektronice. Zde jsou informace o tom ostatním co mám a jak jsem k tomu přišel.

Osciloskop BM370

Je to jednoduchý osciloskop se třemi elektronkami. Často je k mání na aukru, kde jsem ho získal, cena obvykle končí mezi 500 až 1000 Kč. Není to žádný zázrak, ale svojí službu udělá. Na detekci toho, zda funguje generátor hodin, zda se na signálu něco děje, nebo je tam mrtvo postačí. Kdo chce, ať si investuje do mnohem dražšího přístroje, ale na práce na 8bitech to považuju za zbytečnost. Navíc tenhle osciloskop si kdykoliv dokážu sám opravit.

Čítač

Čítač jsem sice koupil, ale je to amatérská konstrukce podle AR 9,10/1982. Je to obsoletní koncpepce bez mikrokontroléru, je to sestaveno z několika desítek IO, dneska bych to nestavěl, ale umí toho dost.

Mazačka EPROM

S nákupem mazačky EPROM jsem dost váhal. První otázka byla, jestli ji vůbec potřebuju. Druhá otázka, jestli se nevyplatí vyrobit si jí sám. Nakonec jsem mazačku koupil v GME za 2200Kč a nelituju toho. Samotná UV lampa je záležitost za cca. 1000 Kč. Přidat těch 1200 za to, že mám hotový přistroj a nemusím trávit desítky/stovky hodin tím, že to budu vymýšlet stavět a ladit po svém mi přišlo v pohodě. Už to, že mazačka je v pěkné hliníkové skříňce se zašupovacím víčkem a že podomácku vyrobit něco podobného by bylo na hodně hodin práce byl pro mě silný argument. Tato mazačka teď patří mezi nejpoužívanější přístroje co mám. Vzít z nějaké staré desky EPROM, smazat ji, něco do ní naprogramovat a použít jinde potřebuju mnohem častěji, než jsem předpokládal. Při rozcházení PMD 85 se mi též např. stalo, že v ROM modulu nebyl BASIC, ale nějaká měřící aplikace. Vše smazat a znovu naprogramovat bylo nutné.

Programátor EPROM

Programátor pamětí EPROM si vyvíjím sám a umí programovat i paměti 2708. Konstrukci je věnována tato stránka.
Návrat na hlavní stránku