SAVIA 84

Co zde najdete


Rozšířený monitor Savie-
nahrávání z PC a další funkce.
Aktualizováno 22.2.2021


Monitor Savie

Podrobný popis rutin
pro použití v programech


Výpis monitoru
s komentáři

Savia 84 je amatérskou konstrukcí. Žádný podnik ani firma nikdy Savii 84 nevyráběl. Schéma a hexa dump monitoru byl publikován v knize Hyan, J. T., Radioamatérské konstrukce 4, SNTL Praha (1990).

Moje Savia 84 neodpovídá přesně původnímu schématu. Jde o počítač Stone 1 ve verzi Savia 84. Je to ale téměř přesně původní Savia 84, vylepšená a zjednodušená, takže já počítači budu říkat Savia.

Nikde jsem nenašel některé informace o rutinách monitoru pro použití v programech i popis některých rutin. Zdá se, že je autor nikdy nikde nezveřejnil a tak nám nezbývá než disassemblovat, analyzovat a dokumentovat. Dal jsem svoje poznatky dohromady s tím, co jsem našel na jiných webech a výsledek uveřejňuji zde.

Je příjemné, že adresový dekodér u Stone 1 provádí úplné dekódování, dále že místo obtížně sehnatelné paměti 2758 byla použita větší a stále dobře dostupná 2716 a že bylo zapojení zjednodušeno vypuštěním děličky. A šlo by to ještě zjednodušit. Tak předně by šlo úplně v zapojení Stone 1 vypustit hradla IC6A a IC6B. Signál /RD z CPU lze přímo připojit na /OE pamětí a signál /WR na signál /WE paměti 6116. Ke konfliktu na sběrnici docházet nebude, neboť selektování pamětí je zajišťováno tím, že pomocí /MREQ je (po inverzi) ovládán adresový dekodér pamětí. Vypustit hradla IC6C a IC6D a ušetřit celý IO6 by se dalo tak, že by se /RD a /WR přímo propojilo na /RD a /WR obvodu IC7. Pak by bylo sice nutno zajistit selektování obvodu IC7 pouze při aktivním /IORQ, na to ale stačí dvě diody a pull-up odpor.

Díky tomu, že jako CPU je použito Z-80 (v mém případě vidíte klon UA880D od soudruhů z NDR), počítač vystačí s jedním napájením +5V. Méně příjemné je, že soudruzi (nejen) v NDR jak známo odmítali imperiální jednotky a vyráběli integrované obvody s roztečí vývodů 2,5mm. U pouzdra DIP40W už je rozdíl hodně znát a aby se dal UA880D zasunout do patice, musel jsem vývody naohýbat docela dost.

Ač to nemám příliš ve zvyku, při stavbě jsem se téměř držel původní dokumentace. Jednu úpravu jsem udělal - podle dokumentace ke Stone 1 měla být v Savia verzi vynechána druhá číslicovka zleva, což by pak vypadalo odporně. Jak vidíte, nezapájel jsem první čílicovku zleva. Bylo samozřejmě potřeba upravit přívod ke katodě, řešil jsem to přeškrábnutím příslušného spoje na PCB a připájením kusu drátu. Plošňák přeškrabávám nerad, protože když někde na PCB přeškrábnu spoj, obvykle tak do týdne zjistím, že ho přecejen chci nechat propojený. V tomto případě to ale jiné řešení nemělo.

Autor Stone 1 nabízí i plošné spoje. První série byla velmi rychle rozprodaná a poslední dva kusy jsem prý dostal já :-) Nicméně prý jsou k disopzici série další. Plošný spoj je na vysoké úrovni, má dokonce i nepájivou masku. Z té druhé desky Stone 1, co mám, bude pravděpodobně druhá varianta Stone 1, tedy počítač kompatibilní s PMI-80.

Po opuštění myšlenky udělat malý přenosný bateriemi napájený přístroj z PMI-80, se mi hlavou pne myšlenka něco takového udělat ze Savie. Takový jakýsi "cestovní jednodeskáč". PMI-80 je na to ale nevhodné z důvodu vysoké spotřeby, nutnosti trojího napájení a velkých rozměrů. Ze všech těchto hledisek je ale Savia úplným opakem. Navíc použitá pamět 6116 existuje i v "LP" verzi umožňující zálohování. Začal jsem tím, že jsem spotřebu dále minimalizoval. První verze byla osazena součástkami: UA880D, MHB8255A, K573RF5, HM6116LP, DS8205D, zbytek z řady LS. Naměřená spotřeba 230mA při zhasnutém displeji a 260mA při rozsvícení číslice 8. Napřed jsem chtěl uspořit proud na CPU. Při použití CPU NEC D780C-1 místo "enderáka" spotřeba kupodivu ještě dále vzrostla. Nastala akce "procesory, hejbejte se". CMOSový Z84C0010PEG, který jsem původně koupil do ZX81 putoval do Savie a NEC D780C-1 zas do ZX81, kam od přírody patří. Jako další "žrout" byl identifikován Tesla MHB8255A. V zásobách jsem našel lehce úspornější Intel P8255A-5. Po výměně procesoru a 8255 klesla spotřeba dost výrazně, a to na 122mA při zhasnutém displeji a 144 mA při rozsvícené číslici 8. Šlo by to dále snížit užitím CMOSového 82C55, ten v zásobách nemám, ale v katalozích některých obchodů stále je, tak ho nejspíš objednám. Za další nejspíš namísto sovětky K573RF5 půjde větší CMOSová 27C64 nebo 28C64 v redukci. Na každý pád, i kdybych spotřebu už dál nesnížil, necelých 150mA je spotřeba akceptovatelná u bateriemi napájeného zařízení, i když jako zdroj použiju obyčejné NiMH tužkovky.

Odkazy na jiné stránky


Stone 1
nostalcomp

Návrat na hlavní stránku
Vladimír Tichý
sdq@post.cz