SAPI-1

SAPI-1 je podle mého soukromého názoru jeden z nejzajímavějších osmibitových počítačů z produkce bývalého Československa. Technicky zajímavá je zvolená stavebnicová koncepce. Základní jednotka téměř neobsahuje žádnou elektroniku, základem je sběrnice a zdroj. V systému musí být přítomna právě jedna procesorová deska (má i oddělený slot) a až 7 desek jiných.

Jako procesorová deska se původně používal jednodeskový počítač JPR-1 osazený procesorem 8080. Výhodou bylo, že v případě amatérské stavby bylo možno postupné rozšiřování a oživování celého systému. Zásadní nevýhodou ale bylo, že JPR-1 byla do určité míry "poznamenaná" tím, že měla fungovat i jako jednodeskový počítač, zejména byl problém, že pevně obsazovala v adresním prostoru několik KB. Další verze byla JPR-1A, ta tím již netrpěla a další následovník byla JPR-1Z osazená ekvivalentem procesoru Z-80.

Co se týče další desek, pravděpodobně jich existovalo stovky. Některé byly všeobecně použitelné (např. deska pamětí, deska zobrazování, ...). Jiné desky byly jednoúčelové, vyvinuté pro konkrétní aplikaci. Bylo i možno spojit několik základních jednotek mezi sebou. Tak bylo možno sestavit širokou šálu konfigurací od školních počítačů pro výuku až po složité řídící systémy.

Jako u o svých ostatních počítačů, hledal jsem webové stránky, kde lze nalézt další informace, v případě SAPI jsem nalezl tento odkaz.

Moje SAPI

Moje SAPI vznikalo postupně, jak se mi dařilo sehnat jednotlivé komponenty. Toho času sestava odpovídá konfiguraci ZPS-1 a obsahuje:

Při oživování nastaly jen dva zádrhele. Za prvé jsem nezkontroloval konfiguraci desky REM-1 a vsunul do ní jednu paměť MHB2716 a jednu K573RF5, ale REM-1 byla konfigurovaná pro paměti typu 2708. Ta MHB2716 to "ustála", ale sovětka K573RF5 se odporoučela. Druhý problém byla jedna přerušená adresní linka na desce sběrnice. Byla to opravdu vlasová trhlinka a vizuálně jsem ji našel až když jsem to místo nejdřív našel "šlusmetrem".

Klávesnice ANK-1AT = náhrada ANK-1

Originální membránovou klávesnici ANK-1 se mi sehnat nepodařilo a popravdě řečeno, ani není o co stát. Rozhodl jsem se zhotovit náhradu, a to vylepšenou. Základem byla nefunkční AT klávesnice a tak svojí klávesnici nazývám ANK-1AT. Jak vidíte z původních popisů kláves, klávesnice byla v nějaké zvláštní jazykové mutaci.

Původní AT klávesnice dostála řady změn. V době vzniku ANK-1AT už byla klávesnice odkrytovaná a byla odříznutá část s numerickou klávesnicí, kurzorovými šipkami a dalšími navigačními klávesami, z čehož části jsem už použil v jiných konstrukcích. Pak jsem odříznul linii s klávesami ESC a F1 až F12. Zůstala tak alfanumerická část, kterou jsem dál přetvářel. Klávesnice byla konstruovaná tak, že v desce z kuprexkartu byla zapájená tlačítka jednotlivých kláves a ta byla ještě vsazena v desce z umělé hmoty. U delších kláves (mezerník, shift, ...) byla ještě jednoduchá mechanika s drátem, která zajišťovala, že se při stlačování klávesa nanaklápí.

Vypájel jsem všechny součástky. Demontoval jsem klávesy ALT (obě), CTRL (obě), mezerník, levý shift, Caps, Tab, vlnka, 1, 2, Q, W, A, S, Z. Ze zbylých kláves jsem sundal hmatníky. Pak jsem celou klávesnici odříznul kousek nalevo od míst, kde byly klávesy 3, E, D, X. Po linii mezi dolní řadou písmenných kláves a mezerníkem jsem odříznul dolní část té plastové desky, ve které jsou zasazena tlačítka. Smysl byl, aby se celý mezerník i s tím plastem a drátovým mechanizmem dal posunout o dvě pozice doprava a byl tak pěkně uprostřed. Nyní jsem nasadil hmatníky kláves tak, jak vidíte na obrázku. Na svém místě zůstal jen Enter a pravý shift. Číselné a písmenné klávesy jsou posunuté o dvě pozice doprava. Backspace je posunut o jednu pozici doleva a na jeho místě je klávesa Break, zde bylo motivací, že stejně jsou tyto dvě klávesy umístěny na Atari. Ještě co se týk Backspace - originálně je klávesa značená jako LF, nicméně používá se jako Backspace. Jako levý shift slouží bývalá kurzorová šipka nahoru. Zůstalo místo po klávese /?. Zde jsem chtěl klávesu s nějakým univerzálním označením a použil tu co vidíte. Ta je zapojená jako "uživatelská klávesa", ta co je u originální ANK-1 na pravém boku a je označena T.

Další krok byla instalace mezerníku na nové místo posunuté o dvě pozice doprava. Na příslušné místo jsem do plošňáku vyvrtal díry pro přívody k tlačítku. Pak jsem pod celý ten komplet plastová deska+mezerník+drátový mechanizmus zdola oboustrannou lepicí páskou nalepil dva odřezky PVC, aby to bylo správně vysoko nad PCB. To jsem pak dalšími kousky oboustranné lepicí pásky přilepil na PCB

Jako skříňku jsem použil univerzální plastovou skříňku typ KP28. Nutné bylo samozřejmě pečlivé rozměření a vyříznutí otvoru pro klávesnici pomocí lupénkové pilky. Je potřeba přidat pár desetin milimetru vůli, aby se klávesy pohybovaly volně. Klávesnice je k hornímu dílu skříňky přišroubovaná přes distanční sloupky. Na fotce vidíte pozinkované šrouby s kulatou hlavou, které se sem esteticky nehodí ale vhodnější šrouby jsem v šuplíku neměl. Někdy je nahradím černými šrouby se zapuštěnou hlavou. Jinak musíte uznat, že je klávesnice chiqué.

Zbývalo provést drátování dle dokumentace ANK-1. Z podstatné části bylo možno použít původní spoje na PCB.

Klávesnice zatím nemá LEDky, elektroakustický měnič a není řešeno filtrování zákmitů kláves Break a "uživatelské". Za další zde není tlačítko RESET, nejsem ještě ani rozhoduntý, jaký typ tlačítka použiju a kam ho umístím.


Zpět