Originální PMI-80

Originální PMI-80 jsem dostal výměnou za PMD-85, kterých jsem měl více kusů. Jak je vidět, PMI-80 bylo v dost zuboženém stavu.

Takhle vypadalo

PMI bylo bez kufříku a je též hned vidět, že chybí služební 8255. Za další místo konektoru DIN na napájecím kabelu byl nějaký modelářský konektor. Ve svých zásobách mám naštěstí originální Tesla DIN konektory, takže jsem začal výměnou konektoru. Pak jsem doplnil obvod 8255, a ... PMI neběželo. Po kontrole napájení přišla ke slovu přišla logická sonda a když jsem zjistil, že CPU visí v resetu, podezření padlo na obvod 8224 a ... byl vadný. Vyměnil jsem ho a ... PMI neběželo. Sice již neviselo v resetu, nový obvod 8224 správně vygeneroval resetovací puls, takže ten původní 8224 byl opravdu vadný. Zjevně to tedy byla jen jedna ze závad a je nutno pátrat dále. Následoval test vnucení instrukce NOP a PMI ... běželo. Logická sonda na adresních vodičích vesele blikala.

Tak jsem se podíval, co to je vlastně za obvod tam, kde má být EPROM. Bylo to nějaké Uxxx od "soudruhů z NDR" a tak nějak jsem předpokládal, že to je ekvivalent MHB8608. Po hledání na Internetu jsem zjistil, že to je jiný obvod, nechápu kdo a proč ho tam vložil. Naštěstí mám v zásobách i obvody Tesla 8708, takže jsem jeden naprogramoval, vložil do soketu, vložil zpátky ostatní obvody a PMI běželo ... chvíli. Pak zas nic. Následoval další test vnucení instrukce NOP a ... zas nic. Následně jsem zjistil, že se odporoučel CPU. Na CPU byl nápis "СДЕЛАНО В СССР", tak mi ani nebylo líto ho vyměnit, teď je celé PMI z Tesla součástek.

Po dni práce bylo PMI-80 funkční. Pokud nepočítám nepovinnou uživatelskou 8255 a přídavnou EPROM, obsahuje PMI-80 celkem 10 integrovaných obvodů, z toho jsem musel jeden doplnit a 3 vyměnit. Ale hlavně, že se dílo zdařilo.

Pak předchozí majitel našel i originální kufřík, doplnil jsem i druhou 8255 a rozšiřující FRB konektory. Zbývalo vyčistit tu bílou plastovou vložku. Byly na ní fleky nejrůznějšího druhu a poznámky tužkou. Ty nápisy tužkou šly vygumovat. Některé fleky šly dolů lihem, na zbytek zabral tekutý písek na nádobí a kartáček na zuby.

Výsledek - skvost:

Po generalce vcetne zdroje

Detail na PMI po generalce

Jediné co mě mrzí, že originální Tesla soket pro přídavnou EPROM jsem měl pouze v šedé barvě a ta není tak cool. Nejvíc se mi líbí modrá a na druhém místě je zelená.

A další změna, ze dne 18. ledna 2014. Mám i tu zelenou patici Tesla DIP 24W, tak jsem vyhodil tu šedou a zapájel místo ní zelenou, ať je PMI krásné i esteticky. A je tu další zkušenost. Ta šedá hmota je hodně citlivá na teplo. Vlivem opakovaných ohřevů při odpajování se ten šedý plast natavoval a patice již není dále použitelná. Ještě když na to tak koukám, tak si říkám, že úplně nejlíp barevně sladěné by to bylo, kdyby i patice pro 8228 byla zelená a FRB konektor K2 zas byl modrý. S tímhle už se ale asi patlat nebudu.


Zpět