Kufřík a napájení PMI-80 M16

aneb PMI-80M16 v cestovní úpravě

Kufřík

Po oživení PMI-80M16 jsem se sháněl po nějaké vhodné skříňce, do které by se dalo vestavět. Mít jen tak volně plošňák není to ono. Není to estetické a snadno se může něco poškodit. Tak jsem svoje "domo-robo" PMI-80M16 vestavěl do kufříku na drobnosti (šroubky apod.), inspirací mi byla tato stránka. Přepážky jsem vyřezal odlamovacím nožem.

Vzadu je konektor pro napájení - viz níže. Paralelně jsou zapojené dvě klasické zdířky. Původní účel byl, aby šlo PMI napájet i z laboratorního zdroje přes kabely s banánky. Později se ukázala další výhoda - je to místo, kam se dá zapojit logická sonda. Protože kufřík je dost hluboký, koupil jsem 6 šroubovacích distančních sloubků M3×25 typu šroub-matka. Dole je každý sloupek chycen šroubem, ale plošňák se nasazuje shora na vnější závity a chytá matkou. Má to jednu výhodu - při opravách a úpravách stačí nasunout PCB na sloupky a sedí tam i když se hned nenašroubují matky.

No řekněte, není to krása? O zdroji co leží vedle a způsobu napájení se dočtete níže.


Napájení

Je nepříjemné, že počítač PMI potřebuje ke svojí činnosti celkem 3 napětí. V hospodě u piva by i jeden řekl, že to je na po... Nejprve jsem u svojeho PMI-80M16 používal poměrně velký a těžký zdroj EA1605 určený k PMD-85, který dává všechna potřebná napětí.

Ale tohle tak nějak není ono.

Tak jsem provedl celkem jednoduchou úpravu. Na prototypovou část desky PMI-80M16 jsem umístil dva napěťové konvertory. Za prvé integrovaný obvod ICL7660 v katalogovém zapojení pro výrobu napětí -5V z +5V. Za druhé monolitický DC/DC konvertor 5V na 12V Aimtec AM1S-0512SZ. Tenhle konvertor sice stál 105Kč, za to je to jeden malý prvek, který jsem měl zapájený a připojený za pár minut.

Ale pozor! Použitý konvertor Aimtec AM1S-0512SZ dává dle katalogu maximálně 83mA. Pokud jako EPROM používáte 2716, je tento obvod zatěžován sice na hraně, ale ještě v mezích. Dle katalogu bere MHB8080A ve větvi 12V ve špičce 70mA a MH8224 bere ve špičce 12mA a je to sice natěsno, ale dohromady to ještě je pod 83mA. I když jak známo, nebývá dobré se k mezním parametrům součástek ani přibližovat, je řeč o špičkových hodnotách. Pokud by jako EPROM byla použita MHB8708, byl by tento typ měniče přetížen a bylo by pak nutné použít měnič o větším výkonu, ale taky za větší peníze. Další, lehce pracnější možnost je měnič sestavit z více prvků. Ne, že bych nedokázal udělat měnič třeba s klasickým MC34063, ale lenost zvítězila.

Celé PMI tedy teď stačí "krmit" jedním napětím 5V a koupil jsem si na to krásný malý lehký zdroj, viz fotky nahoře. Tahle malá černá krabička dává až 3,5A což je více než postačující.

Správně by se ještě měl doplnit elektronický spínač, který zajistí odpojení +12V při výpadku -5V.

Dříve se mi ještě hlavou honila myšlenka doplnit do PMI-80M16 akumulátory a tak z něj udělat pravý cestovní počítač. Dole pod plošňákem je na akumulátory místa dost. Mohla by to být zábava, na letištních kontrolách vysvětlovat v angličtině, že TOHLE je počítač. Jenže jestli dělat "cestovní jednodeskáč" tak to chce z něčeho jiného než PMI-80. Chce to jako základ vzít něco co má menší spotřebu a hlavně co má úsporné paměti, aby šlo udělat zálohování pamětí. A pokud možno aby to mělo single napájení. PMI-80 je na to tedy nevhodné z mnoha hledisek.

Zpět