PMI-80 a PMI-80 M16

Všeobecně

UPM - konfigurovatelný monitor s možností mnoha rozšíření včetně nahrávání z a do PC

TRAPP Přenos dat (nahrávání) z PC do PMI i zpět

Zálohovaný RAM modul 32KB

Originální PMI-80

Jak jsem ho rozcházel

Pravá replika PMI-80

(ve výstavbě)

PMI-80M16, kus č. 1

Kufřík a napájení
Generování zvuku
4KB ROM na základní desce

PMI-80M16, kus č. 2

Osazen 8KB E(E)PROM a 8KB RAM.

PMI-80 Quick Reference


Dokumentace k PMI-80


Další software pro PMI-80


Odkazy na jiné stránky

Technická dokumentace PMI-80, PMI-80M a PMI-80M16 na www.sapi.cz

Další zajímavé stránky o PMI-80

PMI-80 je školní jednodeskový počítač z 80.let minulého století. Sloužil zejména k výuce programování ve strojovém kódu. Někdy se mu přezdívalo "kufr".

Počítač je hlavně zajímavý tím, že obsahuje velmi málo součástek. Prakticky by se dalo říct, že v době vzniku už to jednodušeji udělat ani nešlo. PMI-80 má pouhý 1KB RAM, 1KB monitor ROM a lze přidat ještě jednu 1KB přídavnou EPROM paměť. Jednoduchost se odrazila i na komunikaci s uživatelem. Zobrazování se děje na 9-místném displeji z kalkulátoru. Program se zadává ve strojovém kódu přes šestnáctkovou klávesnici.

Toto je moje PMI-80

Originální PMI-80 je občas k mání na aukru, ale ceny se obvykle vyšplhají neuvěřitelně vysoko. Mě se podařilo PMI-80 získat výměnou za PMD-85, kterých jsem měl více kusů. Stav PMI-80 bylo možno stručně charakterizovat slovem „vrak“. Byl bez kufříku, chyběly mu obě 8255, byl vadný generátor hodin 8224 (trvale držel CPU v resetu) a místo monitor EPROM 8708/8608 byl nějaký jiný obvod. Navíc se později odporoučel i CPU. Teď už PMI-80 šlape, jak jsem ho rozcházel je popsáno zde.


PMI-80 M16 je tzv. postavitelná replika někdejšího počítače PMI-80. Postavitelná znamená, že součástky, které jsou dnes obtížně dostupné, jsou nahrazeny součástkami běžných typů. PMI-80 M16 jsem si postavil dříve, než jsem si pořídil PMI-80. Asi šlo hlavně o relizaci klukovského snu.

Když mě bylo asi 14, strašně jsem si chtěl postavit nějaký alespoň jednoduchý mikroprocesorový systém. Pak jsem ale dostal Atari 800XE a hrál jsem si hlavně s ním. Nicméně v té době osmibity končily a ve výprodejích se dalo koupit spousta vyřazených desek plných potřebných součástek i nové nepoužité součástky a právě hlavně šlo o rodinu 8080. Nedalo mi to a zásobil jsem se vším co je potřeba. Za pár let na to mi vše osmibitové úplně sešlo z mysli. Postavil jsem si PC, ale skládat karty je něco úplně jiného než pájet jednotlivé součástky. Za dalších pár let jsem si postavil vývojový kit pro Atmel'51 a později pro Atmel AVR. Jenže to je zas něco jiného - tyhle mikrokontroléry potřebujou nějaký další počítač, kterým se do nich nahrává program.

Zkrátka a dobře - ta myšlenka postavit si nějaký klasický mikroprocesorový systém z jednotlivých součástek mi pořád hloubala v duši, a to přes veškerý vývoj mikroelektroniky a přesto, že jsem postavil jiné věci. Součástek jsem měl dost a když jsem našel na Internetu návod na PMI-80M16 včetně nabídky plošného spoje, řekl jsem si že jdu do toho. (S lítostí je však nutno konstatovat, že tento návod ani nabídka PCB již nejsou k dispozici). Výsledek mojí práce je zde:

Toto je moje PMI-80 M16

Dodaný plošný spoj byl kvalitní, prokovený a cínovaný a byl za dobrou cenu. Podomácku bych ho rozhodně nevyrobil ve srovnatelné kvalitě. Stavba nezabrala příliš času a protože naprostou většinu potřebných součástek jsem měl, tak to ani nestálo moc peněz. Oživení chvíli trvalo - při osazování mi ujela ruka a v jednom místě jsem si udělal cínový můstek mezi signálem RESET a zemí a nevšimnul si toho. Dost dlouho mi trvalo, než jsem pak přišel na to, proč PMI neběží. RESET je v pozitivní logice, takže logická sonda na něm správně ukazovala úroveň L a ukazovala že jsou v pořádku i signály jako je WAIT, HLDA apod., takže CPU nevisel ve waitu, resetu ani DMA. Obvod 8224 v pořádku generoval taktovací kmitočet na všech vývodech kde by měl. Jenže na adresní ani datové sběrnici se nic nedělo a nic se nedělo ani na dalších signálech, kde by se něco dít mělo (např. STSTB). Jakoby počítači chybělo vdechnout život. Změna nenastala, ani když jsem vytahal paměti a porty a datové sběrnici vnutil instrukci NOP. Měl jsem podezření na to, že CPU je vadný, ale výměna CPU nepomohla a nepomohla ani výměna dalších součástek. Nakonec jsem si všimnul, že po stisku tlačítka reset nepřejde signál RESET do úrovně H ani na chviličku a už bylo jasné, kam zaměřit pátrání.

PMI jsem vestavěl do plastového kufříčku s přihrádkami na šrouby apod., podobně jako je to k vidění třeba zde. Přihrádky jsem vyřezal odlamovacím nožem. Kufřík je skutečně dost hluboký, desku PMI jsem dovnitř přišrouboval přes 25mm vysoké kovové distanční sloupky. S PMI v této úpravě se dělá dobře. Dole pod deskou je dost místa na eventuální další obvody. Je výhodné použít sloupky co mají na jednom konci vnější závit a na druhém konci vnitřní. Tam kde je vnitřní závit, je sloupek přišroubován do kufříku a ten vnější závit je zasunutý do PCB a chycen matkou. Má to jednu výhodu - při opravách a úpravách stačí nasunout PCB na sloupky a sedí tam i když se hned nenašroubují matky. Fotka je ale starší, tenkrát jsem tam měl sloupky co měly na obou stranách vnitřní závit. Na PMI-80 M16 jsem ještě udělal pár vylepšení, viz odkazy vlevo.

Ze stavby PMI-80M16 a opravy PMI-80 vyplynulo ještě jedno - nikdo si nemůže být jistý, že má dostatečnou zásobu součástek. Kdysi jsem ve výprodeji koupil celkem čtyři kusy 8255 v mylném domnění, že to je víc než kdy budu potřebovat. Jenže dva jsou v PMI-80M16 a dva v PMI-80, takže zásoba došla. Naštěstí je tento obvod stále ještě dobře k mání, takže jsem se dozásobil a až bude opravdu nejhůř, mám ještě ty zmíněné vyřazené desky.


Návrat na hlavní stránku
Vladimír Tichý
sdq@post.cz