ROM Modul

Ono lepší než rozšiřovat originální ROM modul, je postavit si megamodul. V době vzniku této stránky byl ale megamodul ve fázi prototypu. Tak jsem využil toho, že PMD už z výroby má jednoduchou možnost do ROM modulu lze doplnit další 1KB EPROM paměti (typu 2708/8608/8708) s programy.

Některé počítače PMD se dodávaly s jednou EPROM s grafickým demo programem. Rozhodl jsem se tedy instalovat tento demo program. Tento program je napsán tak, aby se akorát „vlezl“ do 1KB.
Toto demo si stáhnout můžete zde.

Další, o co jsem modul obohatil je hra Wurmi (varianta na hru had). Program bylo nutné rozdělit na části po 1KB a každou část naprogramovat do jedné paměti 2708/8708.
Ke stažení (indexuji od nuly, je to velmi užitečné):
Část 0 Část 1 Část 2

Oboje jsem vyextrahoval z image „Megamodulu“ na nostalcompu.

ROM modul
Fotografie vnitřku ROM modulu s pamětmi „co šuplík dal“, jsou zde К573РФ1 ze Sojuzu, Texas Inštrument TI2708, U555C od soudruhů z NDR i MHB8708C z Tesly

Do ROM modulu bylo potřeba doplnit ještě sokety pro IO. Použil jsem originální Tesly, které ještě nějaké mám, aby byl zachován „historický punc“ modulu. Osadíte-li paměti podle obrázku, pak se demo program v BASICU načte příkazem ROM 0 a Wurmi příkazem ROM 1. Pak se program spustí příkazem RUN.

A ještě malý tip ohledně označování EPROM pamětí. Osvědčilo se mi okénko přelepit černou izolepou, na tu nalepit papírový samolepicí štítek a ten nadepsat obyčejnou tužkou. Tužka je z uhlíku a ten se nerozkládá. Nápisy propiskou nebo fixou se někdy vlivem zvýšené teploty uvnitř počítače rychle vytrácí.


Zpět