PMD 85

Co zde najdete

Rozšíření ROM modulu

PMD 85 byla jedna z ikon mezi československými počítači. Měli jme ho na základní škole spolu s jinými osmibity. Vyráběl se v několika verzích. Ač vyráběný v Československu, rozměry a hmotnost počítače PMD 85 jsou srovnatelné s tím, co se od nás vyrábělo směrem na západ. Technicky mi přijde počítač zajímavý tím, že ke tvorbě obrazu používá jen několik integrovaných obvodů. Nevýhoda - pouze černobílé zobrazení. Existovaly však konstrukce modulů i pro barevné zobrazení a poslední model PMD 85-3 už barvy měl v sobě z továrny. Počítač má zásuvný ROM modul standardně s jazykem BASIC, existoval však i PASCAL. Pro různé "bastlení" je výhodou, že počítač obsahuje několik I/O portů.

Moje PMD 85-2A

K počítači PMD 85, vlastně celkem ke třem jsem přišel zvláštním způsobem. Dal mi je jeden kolega, který je našel při velkém úklidu v práci s tím, že "mě prý baví hrát si s těmito starými krámy". Ale nebyly to 3 sestavené stroje. Byla to krabice plná komponent počítačů PMD, ze kterých se podařilo sestavit:

  • Jedno PMD 85-2 s klávesnicí a horním krytem z PMD 85-1
  • Jedno PMD 85-2
  • Jedno PMD 85-2A
A kupodivu, ze tří strojů byly dva hned funkční. Ten poslední měl vadnou jednu monitor EPROM - ne "vyšeptalou", tedy s obsahem poškozeným vlivem stárnutí, ale opravdu fyzicky vadnou. Dle mých zkušeností dost neobvyklá závada, ale bylo lehké na ní přijít. Kontrola obsahu EPROM patří mezi první věci co při rozcházení těchto starých strojů dělám, protože to že jsou "vyšeptalé", patří naopak mezi nejčastější závady. "Vyšeptání" se pozná podle toho, že některé bity co mají ít hodnotu 0 jsou ve stavu 1. V tomto případě ale mělo střídavě 16 byte hodnotu 00 a 16 byte byl normální obsah. Jakoby byla chyba v dekódování řádku nebo sloupce uvnitř chipu. Šlo o OTP EPROM MHB 8608, takže nešlo pokusit se ji smazat UV světlem, což by pravděpodovně v tomto případě stejně nepomohlo.

Nelpěl jsem ale na tom, že doma budu mít tři stroje. Nechal jsem si jen PMD 85-2A. Ty zbylé dva stroje jsem povyměňoval, za jeden z nich jsem dostal PMI-80.

Za další u toho PMD 85-2A, co jsem si nechal, opravit klávesnici. Je notoricky známo, že tyhle klávesnice po letech drhnou. Víc se dočtete zde včetně návodu jak to opravit. Udělal jsem malou inovaci oproti tomuto návodu: Tlačítka jsem do PCB nelepil sekunďákem, ale na zbytky těch pacek co procházejí PCB jsem zezdola lípnul trochu lepidla z lepicí tavné pistole. Má to podstatnou výhodu, když to bude potřeba někdy v budoucnu zas rozebrat, půjde to. Ještě jeden poznatek: Z některých gumiček "odehnil" a vypadl středový kruh. Nevadí to příliš, ale může být pak potřeba hmatník tlačítka nastavit trochu výš, aby ten zbytek gumičky spolehlivě dosedl na desku. Možná by ale v tomto případě bylo lepší gumičky něčím nahradit. Vybavil jsem si ale jednu notoricky známou reklamu a řekl si "až to budu opravovat příště, tak ty gumičky něčím nahradím".

Zdroj PMD 10 se mi podařilo koupit na aukru a to dokonce funkční. Některá PMD a stejně tak zdroje mají 5kolíky a některá mají kulatý hypcon konektor. Moje PMD mělo hypcon a koupený zdroj měl 5kolík. Hypcon konektor jsem také sehnal na aukru a na zdroji ho vyměnil. Až potom jsem se dozvěděl, že tyhle konektory se pořád vyrábí a dají se koupit nové zde. Cena na webu není uvedena, nicméně marketingové oddělení ji na požádání sdělí - mě ji sdělili, nejsem ovšem oprávněn zde cenu zveřejňovat. Dle jejich sdělení lze objednat i kusová množství.

Poslední krok bylo přeprogramování ROM modulu. Nebyl zde BASIC-G, ale jakási měřicí aplikace. To zní zajímavě, sondoval jsem co to mohlo být. Jak už to v těchto případech bývá, bylo to něco, co si někdo sám vyvinul. Ten člověk je dávno pryč a nikdo si nepamatuje co přesně to bylo. EPROMy šly tedy do mazačky a pak jsem do nich naprogramoval originální BASIC-G.

A ještě novinka ohledně klávesnice - na další generálku asi opravdu dojde. Nejen ty klávesy s gumičkami bez středů se musí stiskat velkou silou. Krom toho se některé klávesy začly zasekávat. To první si vysvětluju tak, že ta guma prostě ztvrdla příliš. Na to druhé se podívám, až zas celou klávesnici rozeberu. Vodivá guma lze koupit, ale bude potřeba z ní nějak vyřezat 76 koleček. Zvažuju, jestli klávesnici úplně nepředělat na jinou technologii, ale pak už by to zas nebylo ono historické PMD.

Odkazy na jiné stránky

PMD 85 Infoserver
Martin Schotek a PMD 85
Schémata, výkresy PCB
HW emulátor, technicky zajímavý
Jak opravit klávesnici
Kruhové hypcon konektory

Návrat na hlavní stránku
Vladimír Tichý
sdq@post.cz