PTAPER

Pozor. Toto je zastaralá verze systému. Stránky o aktuální verzi se nalézají zde

.

Co to je: Ptaper je systém pro přenos programů a dat z PC do IQ 151 přes paralelní port a modul staper. Celý systém je zatím ve vývojovém stadiu.

Proč to vzniklo: Protože uživatel přirozeně chce mít archiv programů ve svém PC a mít nějakou možnost, jak je nahrát do IQ151. Nahrávání přes konektor pro magnetofon by šlo taky, ale bylo by extrémně pomalé, programy se z magnetofonu nahrávaly i desítky minut. Modul staper nabízí možnost nahrát i dlouhý program během několika sekund. Jediný problém je, že musíte mít modul staper, ale osobně jsem ho na aukro.cz sehnal snadno, a to dokonce ve dvou exemplářích.

Jak to funguje: Modul staper je určen pro paralelní přenos. Obsahuje celkem tři porty, jeden pro tiskárnu, jeden pro čtečku děrné pásky a jeden pro děrovačku pásky. Právě existence portu pro čtečku děrné pásky mě inspirovala k tomu, přenášet přes tento port data z PC, přičemž na straně IQ 151 se využívá již výrobcem implementovaná programová obsluha, určená pro čtení z děrné pásky. Na straně PC je potřeba ovládací program, zatím je velmi primitivní a je volně ke stažení včetně zdrojového kódu.

Hardwareová část systému: Modul staper se podle tohoto schématu připojí na paralelní port PC.

Dvojice invertorů slouží k proudovému posílení signálu STROBE. Realizoval jsem je obvodem 74LS04, který jinak slouží k negaci signálů pro tiskárnu (viz moje jiná konstrukce) a tři hradla zůstala volná. Dvě z nich jsem tedy využil pro tuto konstrukci. Že je posílení signálu nutné, mě poněkud překvapilo. Internet je plný schémat, kde se na paralelní port připojují svítivé diody zatěžující port srovnatelným proudem (10-20mA), jako potřebuje vstup modulu staper realizovaný hradlem 7404 a odporem 470ohmů k zemi. Faktem je, že při přímém propojení byl signálový vodič Strobe přetížen. S datovými signály, přestože jsou v modulu staper zapojeny stejně, problém nebyl. Pro úplnost dodám, že zapojení jsem zkoušel na jednom jediném exempláři paralelního portu, a to na dokovací stanici notebooku HP Compaq 6510b. Domnívám se, že na naprosté většině portů je možné signál Strobe na kontakt 6C modulu staper zapojit přímo, nic však nezaručuji. Jak je zmíněno v úvodu článku, na nic si nehraju a systém prezentuju jako vývojový. Kompletní znění normy IEEE1284, která by měla definovat i proudovou zatížitelnost vodičů paralelního portu jsem našel ke stažení pouze za poplatek. Kdyby někdo měl úplné znění normy IEEE1284 a poslal by mi ho, udělal by mi radost. Zatím je podporován pouze nativní LPT port. S převodníkem USB/Centronics to fungovat nebude, hledám však informace jak na to.

Ovládací program je potřeba pouze na straně PC. Stáhnout si můžete:

Zdrojový kód je ve Windows verzi určen ke kompilaci v Dev-c++. Program využívá knihovnu inpout32.dll, která je součástí archivu. Pro MS-DOS se zdroják kompiluje v Borland C.

Použití je velmi jednoduché. Program se pouští z příkazové řádky a jako parametr uvedeme název souboru, který chceme nahrát do IQ151. Jako další parametr je možno uvést bázovou adresu paralelního portu. Program je možné kdykoliv přerušit stiskem jakékoliv klávesy. Spustíme-li program bez parametrů, vypíše krátký help včetně příkladů použití. Nahrání programu ve strojovém kódu se provede v monitoru IQ151, kam se jak známo dostaneme stiskem BR nebo z Basicu příkazem BYE. Obsah adresy 3 je nutné změnit z defaultní hodnoty 69 na 65. Potom příkaz L monitoru namísto z magnetofonu čte z portu modulu staper, kde máme zapojené PC. Formát děrování na pásku je stejný jako záznam na magnetofon. Záznamy programů z kazet zpracované do textového souboru nebo záznamy z emulátoru je tedy možné použít bez jakýchkoliv úprav. V Basicu se program nahrává příkazem PTAPE (odtud název systému ptaper) a adresu 3 není nutné modifikovat.


Zkušenosti a komentáře posílejte na sdq (at) post.cz
Zpět