Moje počítače IQ151 a jak jsem je rozcházel

Z rozcházení strojů se zdá, že lze vyvodit dvě obecné zkušenosti: 1) Při rozcházení jakéhokoliv starého stroje (nejen IQ151), kde jsou použity paměti EPROM bývá nutné EPROM znovu naprogramovat a je vhodné to při rozcházení stroje provést preventivně. 2) Je známo že elektrolytické kondenzátory po čase vysychají a bývá nutné provést jejich výměnu, zejména pokud jde o kapacity 1000 mikrofaradů a více. V počítačích IQ151 jsou tyto kondenzátory použity ve zdroji. Na Internetu lze najít různé "magické postupy", jak stroj střídavě na krátkou dobu zapínat a vypínat, aby se kondenzátory znovu naformovaly. To zní zajímavě, ale když je kondenzátor vyschlý, novým elektrolytem se tím stejně nenapustí. Osobně tedy spíš doporučuju při rozcházení staršího IQ151, zejména pokud dlouho někde ležel nepoužívaný, prostě provést preventivní výměnu všech kondenzátorů ve zdroji. Vhodné je též seřídit přepěťovou pojistku ve větvi +5V. Beru to tak, že když si koupím použité auto, taky radši hned vyměním olej, svíčky a tak a ušetřím si problémy do budoucna.

Kus č. 1

Vzácnost - verze "G" se 64KB paměti. Skříň není nikde prasklá. Bylo potřeba vyměnit kondenzátory ve zdroji a znovu naprogramovat monitor EPROM. Tenhle stroj ponechávám jako historický předmět, budu ho šetřit, nebudu na něm dělat žádné úpravy a nebudu k němu připojovat pokusná zařízení. Výměnou kondenzátorů za nové pravda trochu historické hodnoty ztratil, ale kondenzátory nejsou vidět a stroj je funkční.

Kus č. 2

Původně verze 1. Opět bylo potřeba vyměnit kondenzátory ve zdroji a znovu naprogramovat monitor EPROM. Zdroj měl diody vyměněné za silnější, což je dobře. Později jsem na aukru vyhrál samotnou základní desku pro "G" verzi IQ151. Na desce chyběly některé kondenzátory. Ty jsem doplnil a nyní je deska funkční, takže jsem toto IQ151 upgradoval na G-verzi. Nestandardní koaxiální konektor pro připojení monitoru jsem nahradil klasickým cinchem. Skříň je na více mistech prasklá. Tenhle stroj slouží při vývoji nových věcí.

Kus č. 3

Verze 1. Stroj byl nekompletní - na zadní stěně chyběly chladiče s lineárními stabilizátory a výkonovými tranzistory zdroje. Po chvíli váhání, zda rekonstruovat původní zdroj nebo ho nahradit spínaným jsem si řekl, že ty topící chladiče vzadu jsou prostě klasika a rozhodl se provést rekonstrukci původního zdroje. Chladiče jsem použil z jiného IQ151, které bylo značně poškozené a mělo i rozbitou skříň a ani není v tomto seznamu, protože ho zprovozňovat nebudu.

Kondenzátory ve zdroji jsem už vyměnil preventivně. Diody ve větvi +5V byly původní, co nejsou dodstatečně dimenzované, nahradil jsem je desetiamperovým usměrňovacím blokem. Rovněž monitor EPROM jsem už preventivě přeprogramoval. Po zmíněné generálce a kontrole napětí zdroje jsem s radostí zjistil, že počítači už nic dalšího není a vesele běží (20. říjen 2013).

I tento stroj chci upgradovat na "G" verzi. Zatím jsem u toho, že mám základní desku "G", ale nefunguje. Tato základní deska byla v dost zuboženém stavu. Některé součástky byly mechanicky poškozené - prasklé, s utrženými vývody a tak. To jsem povyměňoval, ale základní deska nešla. Pak jsem zjistil, že chybí krystal. Krystal jsem doplnil, teď již prokazatelně běží CPU, ale deska jako celek stále nenajíždí. Mám podezření, že je vadná RAM. Až zjistím víc, tak napíšu, co to bylo.


Zpět