Zkušenosti s opravami počítače IQ151

Napájecí zdroj

Ve zdrojích bývají elektrolytické kondenzátory vyschlé a někdy i proražené. Proražený kondenzátor může způsobovat trvalý i jen občasný zkrat. Vadný elektrolytický kondenzátor může i explodovat, zařízení je pak plné kousíčků papíru a alobalu. Proto doporučuji provést preventivní výměnu všech elektrolytických kondenzátorů ve zdroji ještě dříve, než počítač zapnete, zejména pokud nebyl činnosti několik let. Tato rada se zdaleka netýká jen počítače IQ151, ale všech dalších starších zařízení.

Za další je známým problémem, že ve zdrojích starší verze byly ve větvi +5V používány poddimenzované diody. Často se setkáme s tím, že je již někdo vyměnil za silnější. Doporučuje se provést kontrolu, jaké diody zde jsou a případně provést jejich výměnu. Diody by měly být dimenzované na alespoň 5A. V počítačích IQ151 verze "G" jsou silnější diody použity již z výroby.

Při "rozcházení" počítače IQ151 doporučuji též provést kontrolu a případně seřízení přepěťové ochrany ve větvi +5V.

Paměti EPROM

Paměti EPROM (nejen v počítači IQ151) po letech ztrácí svůj obsah a doporučuji jejich přeprogramování. Pokud jsou znovu naprogramovány na stejný obsah, není nutné je mazat. V počítačích IQ151 jsou někdy použity paměti MHB2616. Ačkoliv jsou paměti MHB2616 v katalogu Tesla uváděny jako "paměť PROM programovaná výrobcem", ve skutečnosti jde o OTP verze pamětí 2716, tedy o obvod se stejným čipem, ale bez mazacího okénka. Paměti MHB 2616 lze programovat stejně jako paměti 2716, takže není problém obnovit jejich obsah. Jen není možné obsah pamětí 2616 změnit, což ale pravděpodobně ani nebudete potřebovat.

Paměť DRAM

Další častou závadou (opět nejen počítačů IQ151) je vada DRAM. Diagnostika a lokalizace konkrétního vadného paměťového čipu je bez speciálních přípravků obtížná. Někdy se vadný DRAM čip projevuje zvýšenou teplotou a poznáme to na dotek.


Zpět