Historické počítače

Motto: Na světě je 10 druhů lidí: Ti kteří rozumí dvojkové soustavě a ti, kteří ne.

Historický počítač u mě znamená jakýkoliv počítač, který běhá na osmi a méně bitech. Takových počítačů už mám menší sbírku, přičemž pro to co mám platí, že běhá na právě osmi bitech. To co mám není to ale žádné "virtuální muzeum", pokud byl nějaký stroj vadný, opravil jsem si ho a mohu ho předvést v chodu. Pro tyhle stroje i vymýšlím nové věci, hlavně v oblasti hardware a to napříč platformami. Dál se zabývám stavbou replik starých strojů přičemž se pokud možno snažím držet původních součástek. Toho času mě nejvíc „berou“ tzv. jednodeskové počítače neboli „jednodeskáče“. To jsou jednoduché stroje které se ovládají hexaklávesnicí a zobrazují na displeji a dají se sestavit za odpoledne, max. za víkend. Trochu připomínají dnešní kity typu Arduino. U každého z počítačů na těchto stránkách najdete fotku, krátký popis toho, co jsem pro daný stroj vymyslel a odkazy na další www stránky co se daným počítačem zabývají. Občas přidávám i popis, jak probíhala oprava stroje.

Co se hodí všeobecně


SEPROM - Programátor pamětí
EPROM včetně 2708 !!!

TRAPP - systém pro nahrávání
z PC do PMI, Savia, JPR-PMI

Jednodeskové počítače a kalkulátory


PMI-80
JPR-1
Savia 84
TI-58

Klasické osmibitové počítače


8bitová Atari
IQ 151
PMD 85
ZX81
SAPI-1
ZX80

Dále na těchto stránkách


Drobné návody, tipy a zkušenosti
Moje elektronická dílna
(stránka ve výstavbě)

Na čem se ještě (aspoň občas) pracuje a webová stránka se chystá

Do této kategorie díky vánoční dovolené už nic nepatří. Asi se sem přesune něco, co je momentálně "u ledu". Nebo necháme u ledu, co tam je, když už to tam je, a začneme něco nového? Třeba taková replika SB8035 je silně lákavá.

Projekty u ledu

Aneb to, co "se" začlo, ale teď to někde leží a čeká až bude čas a elán: Čtečka a děrovačka děrných pásek, oprava PMD85-3, oprava ZX Spectrum, stavba repliky ZX81.


NABÍDKA - POPTÁVKA

Zde najdete seznam věcí, které sháním a nebo nabízím k prodeji/výměně.

Zpět