Několik slov o hrách na Atari

Nebudu mluvit o klasických hrách z éry 8 bitů ve stylu "honění panáka po obrazovce". Ty asi každý zná a osobně je považuju za nezajímavé. Je ale dost her, které jsou úplně jiné a řada z nich tak trochu překonala svou dobu. Některé z nich si dovolím několika slovy popsat a doporučit k případnému zahrání si. Musím ale upozrnit jednak na to, že k pochopení většiny z nich je nutný manuál. A dál na to, že tyto lepší hry někdy nechodí v emulátorech tak, jak by měly.

Tak předně musím doporučit Kennedy Approach, jde o simulaci řízení letového provozu v oblasti jednoho nebo dvou letišť. Hry tohoto typu sice existují i pro PC, ale zatím jsem neviděl takovou, která by dosáhla kvality Kennedy Approach.
Náhled

Další zajímavou hrou, je Mercenary. Nazval bych to 3D adventurou. Hra začíná tím, že jste se svou kosmickou lodí ztroskotal na cizí planetě s názvem Targ. Vaším cílem je získat jinou kosmickou loď a planetu opustit. Planeta je obydlená. Její obyvatele sice nepotkáváte, ale lze s nimi na některých místech komunikovat. Na rozdíl od klasických adventur (Kyrandia, Goblins, ...) vede k cíli více odlišných možností. Pokud se nesnížíte k tomu, že si někde z Internetu stáhnete mapu a přesný návod, jak postupovat, pěkně si zapřemýšlíte a nakonec se budete divit, že vlastně šlo postupovat mnohem jednodušeji, než jste postupoval. A možná vás to bude lákat hledat řešení další. Hra je 3D a pohybovat se můžete na zemi, v podzemních tunelech a pokud přijdete na to jak, můžete se dostat i na kosmickou orbitální stanici. Ve hře jsou k dispozici vozidla a létající stroje, až na jeden je ale musíte najít. Je to mnohem víc, než klasické adventury na PC. 3D zobrazování je naprogramováno dobře, vidět je opravdu to, co má být a jak má být. Dokonce žádný objekt nerotuje s vámi, ale lze ho vždy obcházet a prohlížet ze všech stran. Objekty jsou však průhledné, ale kreslit ploškové objekty by asi Atari už nestíhalo. Na novém PC by taková hra mohla vypadat ještě lépe, ale asi zatím nikomu nenapadalo, že by něco takového napsal.

Rescue on Fractalus je 3D letecký simulátor se zajímavým námětem. Pomáháte kdesi hluboko ve vesmíru při povstání na planetě s názvem Fractalus. Můžete ničit nepřátelské síly, není to však hlavním smyslem hry. Hlavním úkolem je zachraňovat sestřelené spojenecké piloty, což pod palbou nepřátel není vždy jednoduché. Po pochopení principu hry doporučuji rovnou nastavit 16. level a hlava vám půjde kolem. Mezi levely hraje příjemná hudba. Grafické provedení hry je velmi kvalitní. Pro PC pravděpodobně nic podobného neexistuje.

Zajímavý je též Eidolon. Jde o 3D souboj s příšerami v bludišti. Z trochou nadsázky řekněme něco jako Doom, ale na poněkud nižší úrovni. Mezi levely hraje velmi vydařená sugestivní hudba. I grafika je slušná. Chodí se sice šedými tunely bez textur, ale nejsou hranaté jako třeba v Mercenary ale hezky klenuté. I ty potvůrky, co se mají zabíjet celkem ujdou. Odpusťme autorům, že tu a tam nějaká příšera prosvítá za roh. Dělali co mohli a řekl bych z hardware na taktu 1.8 MHz vytáhli maximum, co šlo.
Náhled

Tomahawk je 3D bojový simulátor vrtulníku Apache. Grafika ujde. Přístrojovka je poměrně propracovaná, z okna ale vidíte vesměs průhledné polyedry jako v Mercenary. Lepší hry tohoto typu samozřejmě existují pro PC, ale opět překvapí, že tohle běhá na procesoru s taktem 1,8 MHz.

Další z leteckých simulátorů je Solo Flight. Hra má několik módů - volné létání, nácvik přistání, nácvik letu ve větru a turbulencích, nácvik IFR letu a nejzajímavější je "mail run". Mail run je skutečná hra, jejímž úkolem je rozvézt 5 balíků s poštou. Trasu volíte podle libosti. S grafikou si to samozřejmě nezadá se současnými simulátory. Ale ve své době to byl opravdu hit a dodnes vzpomínám na horké chvíle, kdy mi uvnitř oblaku vypověděl umělý horizont a třeba se současně přehřál motor. No nechtěl bych nic podobného zažít v reálu.
Bez manuálu si nezahrajete. Pozor! Na stranách 17 a 18 jsou prohozené obrázky. Panel označený Apple patří k osmibitům a naopak.

The Great American Cross-Country Road Race (to celé je jeden název) jsou docela pěkné autozávody. Trasu můžete volit podle libosti, jde jen o to dostat se ze startu do cíle. Nejkratší trasa není vždy ideální, neboť může zčásti vést např. mlhou nebo zasněženou silnicí. Nesnažte se vždy jet za každou cenu plnou rychlostí, neuřídíte to! Též je nutné správně řadit, delší jízdou na vysoké otáčky zadřete motor. Zvláštností hry je, že pokud včas nedotankujete a dojde vám benzín, nebo zadřete, hra nekončí. Ještě máte možnost auto pomalu dotlačit k pumpě a tam vám ho opraví a dotankují. Grafika je velmi dobrá, pouze trochu vadí, že svoje auto vidíte na obrazovce, nekoukáte z něj.

Hezká, i když poměrně nenáročná hra je Blue Max. Tem letíte dvojplošníkem, opět nekoukáte z něj, ale vidíte ho na monitoru. Máte k dispozici kanón a bomby a smyslem hry je destrukce všeho, s čím se potkáte. Mohou to být nepřátelská letadla, auta, lodě, tanky, mosty, budovy a další objekty. Jediné, co nemáte ničit je vlastní letiště, kde tankujete, doplňujete munici a kde vám letadlo opravují. Hra má malý bug-pokud zasáhnete bombou vlastní letiště, většinou to zmrzne. Grafika je velmi hezká.

Dobré herní archívy, oba obsahují stovky her: